Tejaca.darkbb.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tejaca.darkbb.com

İnternet Dünyasının En Seviyeli En Kaliteli Forum Sayfası

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Similar topics
    Radyo Tejaca.FM
    EN SON MESAJLAR
    Konu Yazan GöndermeTarihi
    Perş. Ağus. 04, 2022 5:01 am
    C.tesi Ekim 07, 2017 8:13 am
    C.tesi Ekim 07, 2017 7:37 am
    Ptsi Mart 19, 2012 9:29 am
    Cuma Kas. 25, 2011 5:42 am
    Paz Eyl. 25, 2011 2:35 am
    C.tesi Haz. 11, 2011 1:46 pm
    C.tesi Haz. 11, 2011 12:44 pm
    C.tesi Haz. 11, 2011 12:21 pm
    Cuma Mayıs 27, 2011 12:14 pm
    En iyi yollayıcılar
    TEJA
    Dolmalar ve sebze yemekleri IbackcatgdDolmalar ve sebze yemekleri IvotingbarDolmalar ve sebze yemekleri Ivotercap 
    Kralicem
    Dolmalar ve sebze yemekleri IbackcatgdDolmalar ve sebze yemekleri IvotingbarDolmalar ve sebze yemekleri Ivotercap 
    S3rserii
    voyagerm
    By_SeRSeRi
    Amon-Ra
    SABRİ
    DaRLiNG
    kurtCHEbe
    torex

Dolmalar ve sebze yemekleri

2 posters
    YazarMesaj
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Lakap : TEJA
    Tecrübe :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

Madalyalar : Dolmalar ve sebze yemekleri 2c86f87e84e0330c97a7945abd3f976d
    Rep :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue24 / 10024 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

Dolmalar ve sebze yemekleri Empty
    MesajKonu: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:05 pm

Zeytinyağlı biber dolması

Dolmalar ve sebze yemekleri 1dolmawa9

Malzemeler:
    - 1 su bardağı pirinç
    - 1 kg dolmalık biber
    - 1 su bardağı soğan rendesi
    - 1\2 demet nane
    - 1\2 demet maydanoz
    - 1 çorba kaşığı kuş üzümü
    - 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
    - 1 çorba kaşığı şeker
    - 1 çay bardağı zeytinyağı
    - karabiber, yenibahar
    - tuz.Yapılışı:
    Tencereye soğanları rendeleyip bir bardak suyla pişiriyoruz.Daha sonra maydanozlarımızı kıyıyoruz.Kuş üzümünü de yumuşaması için çok az sıcak su ile ıslatıyoruz.Tencerenin içindeki soğanların içine pirinci,kuş üzümü ve baharatlarını kavuruyoruz.Daha sonra üzerini geçek şekle su ilave edip pişirmeye bırakıyoruz.10 dk piştikten sonra maydanozları ve kavrulmuş fıstıkları içine döküp biberlerin içine dolduruyoruz.Ve derin bir tencereye yerleştirip su ekleyerek 35 dk pişirmeye bırakıyoruz.

Afiyet olsun.

https://tejaca.yetkin-forum.com
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

Rep :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue24 / 10024 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:06 pm

Zeytinyağlı yaprak sarması

MALZEMELER

yarım kilo pirinç (pilavlık olursa daha güzel olur.)
    1,5 kg soğan
    50 gr kuş üzümü (arzu edilirse)
    25 gr dolmalık fıstık (arzu edilirse)
    2 orta boy domates
    1 çorba kaşığı domates salçası
    1,5 tane limon suyu
    1 kg zeytinyağlık büyük yaprak
    2 su bardağı zeytinyağı
    1 yemek kaşığından az tuz
    1 yemek kaşığı toz şeker
    2 yemek kaşığı nane
    yarım bağ maydanoz(isteğe göre)
    1 çay kaşığı karabiber

HAZIRLANIŞI

Bir tencerede doğranmış soğanları yağ ile kavuruyoruz (soğan suyunu salıp çekene kadar). Fıstıkları ve yıkayıp, süzdürdüğümüz pirinçleri ilave edip 5-7 dakika kadar kavuruyoruz. Domatesleri rendeleyip (kabukları soyulduktan sonra)salçayla beraber kavrulmuş soğanlı-pirince ilave ediyoruz. 5 dakika daha kavurmaya devam ediyoruz. 1 limon suyunu ilave edip bütün baharatlarıda (şeker, tuz, nane, karabiber, maydanoz, üzüm) karışıma ilave edip ocağı söndürüyoruz. Bu karışımı harmanlayıp tencerenin ağzına bir kağıt havlu koyup 20 dakika dinlenmeye bırakıyoruz. Diğer taraftan yapraklarımızı bir gün önceden ıslatarak sarma için hazırlıyoruz. Bir başka tencereye de yaprakların saplarını kopartıp tencerenin altına koyup sapların üzerine 2-3 yaprak sarıp dinlenmiş olan malzemeyi sarmaya başlıyoruz. Sarma işlemi bitince dolmaları 2-3 yaprakla örtüyoruz. 1,5-2 su bardağı su, dolmalarımızın parlak görünmesi için) yarım çay bardağı kadar zeytinyağı, yarım Limon suyu ilave edip ocağa koyuyoruz. Kaynadıktan sonra ocağımızı kısık ateşte 40-45 dk. kadar pişiriyoruz. (Yaprağın cinsine göre süre uzayıp veya kısalabilir.)

Afiyet olsun

En son TEJA tarafından C.tesi Ara. 12, 2009 11:10 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:06 pm

Karnı Yarık

Malzemeler:

4 adet patlıcan

150 gr. kıyma

1 domates(küp doğranmış)

1 soğan

2 yeşil biber

3 diş sarımsak

1 tepeleme yemek kaşığı biber salçası

Maydanoz, tuz, karabiber

Patlıcanları alacalı soyun.Geniş bir tencerenin yarısına kadar su doldurun ve kaynatın.Kaynayan suya patlıcanları atın.Üzerine az tuz, 1 adet küp şeker atın.Patlıcanlar yumuşayınca fırın tepsinize patlıcanları alın.Bıçak yardımıyla üzerini açın.

İç malzemesini için; 1 çorba kaşığı sıvıyağ ile soğanları kavurun.Sarımsaklarıda dilimleyip soğanla beraber soteleyin.Kıymayı, dometesi, tuz , karabiberi ekleyin.Domatesler suyunu çekince ocaktan alın.Kıyılmış maydanozu ilave edip karıştırın.

Bu malzemeyi patlıcanların içine yerleştirin.Üzerini sivri biberle süsleyin.1 kase su ile salçayı ezin.Tepsiye dökün.Fırında patlıcan kızarana kadar pişirin.Afiyetle yiyin...

Not:Burda patlıcanlar kızartılmıyor,isterseniz kızartabilirsiniz. D

En son TEJA tarafından C.tesi Ara. 12, 2009 11:09 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:07 pm

Kabak Dolması

Dolmalar ve sebze yemekleri Tavuklukabakkarnyarkev1
    Etli Kabak Dolması
    MALZEMESİ:
    5 adet beyaz kabak
    ic malzeme:
    200 gr kiyma
    1 çay bardağı pirinç
    2 adet iri kuru soğan
    yarım demet ince ince kıyılmış maydanoz ve dereotu
    yarım çay bardağı zeytinyağı
    2 yemek kaşığı domates veya biber salçası
    tuz, karabiber, nane
    1 adet domates

TARİFİ:

Kabakları yıkayıp, üzerlerini bir çatal ile çizin yada alaca soyun.

Kabakların uzunluğuna göre ortadan 2 eşit parçaya kesin. Bir çay kaşığı yardımıyla kabakların içlerini oyun. Oyduğunuz kabakların içine tuz serpin.

Pirinçleri yıkayıp suyunu süzün. İnce kıydığınız Maydonoz, dereotu ve yemeklik dogradığınız kuru soğanları geri kalan iç malzemeyle karıştırıp hepsini iyice birbirine yedirerek karıştırın.

Bu malzemeyi içlerini boşalttığınız kabaklara bir parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Üzerlerine birer dilim domates oturtup tencereye dizin.

Yarım yemek kaşığı salçayı biraz kaynamış suda ezip kabakların üzerine dökün. Bir miktar kaynamış su ekleyip kısık ateşte yarım saat pişirin.

TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:07 pm

Lahana dolması

en sevdiğim dolmalardan biridir D

Dolmalar ve sebze yemekleri 8680b410773ae2845346adce5140779b

Malzemeler:

1 adet orta boy lahana
    2 su bardağı pirinç
    1 su bardağı sıvıyağ
    5-6 adet kuru soğan (yemeklik doğruyoruz)
    1 kaşık dolma fıstığı
    1 kaşık kuş üzümü (ılık suda ıslatıyoruz)
    Fesleğen (reyhan)
    1 adet limon
    Karabiber
    Pulbiber
    Maydanoz
    Tuz
    Yapılışı:

Lahanayı yapraklarından ayırıp haşlıyoruz.
    Tencereye kurusoğanı, sıvıyağı koyup soteliyoruz. Dolma fıstıklarıda soğanla birlikte soteliyoruz.
    Kuş üzümünü, pirinci, reyhanı, tuzu, karabiberi, pulbiberi katıp üzerine 1 su bardağı su ilave edip pişirmeye bırakıyoruz.
    Daha sonra istediğimiz büyüklükte lahanayı kesip bir kenarına dolma harcından koyup sarıyoruz. Tencereye sıralıyoruz.
    Lahana, pirinç pişene kadar pişiriyoruz.
    Maydanozla süsleyip servis yapıyoruz.

Afiyet olsun D
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:08 pm

Domates Dolması

Dolmalar ve sebze yemekleri DomatesDolmasi

Malzeme:
    12 adet orta boy domates,
    2 su bardağı pirinç,
    2 orta boy soğan, yarım demet maydanoz,
    yarım demet dereotu,
    300 gram orta yağlı kıyma,
    tuz,
    nane,
    karabiber,
    1 yemek kaşığı tereyağı,

Tarif:
    Sebzeleri yıkayın. Domateslerin sap tarafından birer kapak kesip, bir kaşık yardımıyla içlerini çıkarın. Çıkardığınız domates içlerini doğrayın. Pirinci nişastası gidinceye kadar yıkayıp, süzün. Soğanı ince ince doğrayın. Maydanoz ve dereotunu da ince ince kıyın. Pirinç, soğan, maydanoz, dereotu, kıyma, tuz, nane, kara biber, yağ ve doğranmış domates içini karıştırın. Domatesleri bu içle sıkı olmayacak şekilde doldurun. Kesilen kapakları üzerlerine yerleştirin. Domatesleri yayvan fırına girebilecek bir kaba dizin. Suyunu ekleyip, üzerini bir kapakla kapatın. Önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında pirinçler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 45-50 dakika pişirin. Sıcak servis yapın.

Afiyet olsun D
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:09 pm

Piliç Dolması

Dolmalar ve sebze yemekleri Pilic-dolmasi

Malzemeler
    1 adet piliç (1500 gr.)
    500 gr.pirinç
    2 adet kuru soğan
    1 çorba kaşığı kuşüzümü
    1 çorba kaşığı çamfıstığı
    250 gr.tavuk ciğeri
    6 sap dereotu
    yarım paket margarin
    yeterince tuz, karabiber, yenibahar ve tarçın

Hazırlanışı
    Ayıkladığımız ve yıkadığımız pilici ,dörde böldüğümüz 1 adet kuru soğan.bir tutam tuz ve yeterince su ile birlikte haşlayalım.

Suyunu süzüp,bir kenara ayıralım.pilici dört parçaya bölüp göğüs ve kalça kemiklerini ayıkladıktan sonra,fırınlayalım.

Önceden ıslattığımız ve yıkadığımız pirinçleri,margarin yağında ince kıydığımız kalan bir adet kuru soğan ve çamfıstığı ile birlikte kavuralım.

Şişmesi için suda ıslattığımız kuş üzümlerini,küçük küçük kesip kavurduğumuz ciğerleri ve yeterince baharatı kavurduğumuz pirinçlere ilave edip,üzerine çıkacak kadar süzdüğümüz tavuk suyunu vererek güzel bir pilav pişirelim.

Dereotlarını ince kıyıp,pilavın üzerine serpelim.

Pilavı on beş dakika kadar demlendirip ,harmanlayalım ve büyükçe bir servis tabağına yayalım.

Üzerine fırınlayarak kızarttığımız piliç etlerini yerleştirip,sıcak sıcak servis yapalım.

Not: İsteyenler,pilici parçalamadan içine iç pilav doldurup,fırında kızartabilirler.

Kaynak: www.lezzetportali.com/pilic-dolmasi.html

kurtCHEbe
    Üye
    Üye
    kurtCHEbe

Erkek
    Tecrübe :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

Rep :
    Dolmalar ve sebze yemekleri Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Dolmalar ve sebze yemekleri Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Cuma Kas. 14, 2008 1:18 pm

yaptınmı kız bunları D ordan yazması kolay tabii akşam olunca evde hangi malzeme var ne yapacam derdi sende yok oh ne güzel annen yapsın sen ye D
    buraya yazdığın yemek veya tatlıların pastaların kaçtanesini evde sen yaptın hiç yazmamışsın oraya evde tüpü olmayanlara doğrayacak bir demet maydonozu olmayana püf noktalar diye anca yazmışsın pirinci yıka süz şunula karıştır şunun içine koy diye marifet yemekleri tarif etmekte değil marifet elinde olanla sofradan tok kalkabilmekte btn3
    aman ben bu yorumu felsefe bölümünemi yazsaydım ne btn3
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10C.tesi Ara. 13, 2008 12:57 am

bencede felsefe bölümüne yazsaydın şaşkın şey :lol:

ne yapalım öğreniriz elbet,herkes doğduğunda aşcımı doğuyor hıhh1
    hem ben biliyorum..örneğin makarna kek hmmm bide börek onları yapabiliyorum..sen catla D
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Cuma Ocak 23, 2009 1:45 pm

Dolmalar ve sebze yemekleri Frndakarkkzartmazj1cd2

Normal kızartma gibi yağlı ve kolarili olmayan ama lezzeti enfes bi yemek. Kesin deneyin

Malzemeler:

4-5 adet patlıcan, birer parmak kalınlığında doğranmış
    5-6 sivribiber, doğranmış
    5-6 domates, soyup fındık büyüklüğünde doğranmış
    1kg kabak, kabukları soyulup daire şeklinde doğranmış
    5-6 diş sarımsak
    3-4 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanması;

Patlıcanların üzerine zeytinyağı gezdirip iyice karıştırın. Yağlı kağıt serili tepsiye yayın. 200C fırında patlıcanlar pişene kadar pişirin.

Kabakları da aynı şekilde hazırlayıp ayrı bir tepside pişirin. (hafif kızarana kadar)
    Domates, biber ve sarımsakları 2-3 yemek kaşığı ilave edilmiş tavada iyice ezilene kadar pişirin. Fırında pişmiş patlıcanların üzerine bu sosu dökün. Arzuya göre yoğurtla servis yapın.
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Cuma Ocak 23, 2009 1:46 pm

Dolmalar ve sebze yemekleri Soslukabakdolmasi203zs4

Soslu Kabak Dolması

Malzemeler :
    4 kabak
    1 çay b. ince bulgur
    1 kuru soğan
    200 gr kıyma
    nane,karabiber,tuz
    sıvıyağ,su

Sosu için:
    2 domates
    1 çorba k. salça
    taze kekik
    1 çorba k.tereyağı
    sarımsaklı yoğurt

Hazırlanışı :
    Dolmanın ilk olarak iç harcı hazırlanır. Bunun için; karıştırma kabına 1 çay b. ince bulgur, ince doğranmış soğan, kıyma, tuz ve baharatlar alınarak karıştırılır. Daha sonra kabaklar soyulduktan sonra ikiye ayrılarak ortası çıkarılır. İçerisine hazırlanan harç doldurularak tencereye dizilir. Üzerine biraz su verilerek pişirilir.

Diğer taraftan sosu hazırlanır. Bunun için; 1 çorba k. salça tereyağında kavrulur. Üzerine rendelenmiş domates eklenir. Tuzu ve baharatı ayarlanarak pişirilir. Dolmalar pişince halka halka kesilerek servis tabağına dizilir. Üzerine domates sos ve sarımsaklı yoğurt gezdirilerek servis yapılır
    TEJA
    Yönetim
    Yönetim
    TEJA

Kadın
    Tecrübe :

Rep :

MesajKonu: Geri: Dolmalar ve sebze yemekleri   Dolmalar ve sebze yemekleri Pixel_10Cuma Ocak 23, 2009 1:47 pm

Dolmalar ve sebze yemekleri Kekiklifirindasebze202vx7

Kekikli Fırında Sebze

Malzemeler :

2 kabak
    2 patlıcan
    3 kırmızı biber
    2 yeşil biber
    2 havuç
    zeytinyağı
    tuz, karabiber

Üzeri için:
    1 kase sarımsaklı yoğurt
    1 tutam taze kekik

Hazırlanışı :
    Kabakları ve patlıcanları parmak şeklinde kesin.Kırmızı biberi ve yeşil biberi kesin.Havucu uzunlamasına kesin.
    Karıştırma kabına tüm sebzeleri alın.Üzerine zeytinyğı ilave edin.Tuz ve karabiberi ekleyin.Üzerine sarımsak ve taze kekil ilave edin.

Tüm malzemeleri harmanlayın.Fırın tepsisine sebzeleri alın.Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında sebzeleri pişirin.Pişen sebzeleri servis tbağına alın.Üzerine yoğurt dökerek servis edin

Dolmalar ve sebze yemekleri
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Sebze Yemekleri