Tejaca.darkbb.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tejaca.darkbb.com

İnternet Dünyasının En Seviyeli En Kaliteli Forum Sayfası

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Tejaca.FM
EN SON MESAJLAR
Konu Yazan GöndermeTarihi
Perş. Ağus. 04, 2022 5:01 am
C.tesi Ekim 07, 2017 8:13 am
C.tesi Ekim 07, 2017 7:37 am
Ptsi Mart 19, 2012 9:29 am
Cuma Kas. 25, 2011 5:42 am
Paz Eyl. 25, 2011 2:35 am
C.tesi Haz. 11, 2011 1:46 pm
C.tesi Haz. 11, 2011 12:44 pm
C.tesi Haz. 11, 2011 12:21 pm
Cuma Mayıs 27, 2011 12:14 pm
En iyi yollayıcılar
TEJA
Sezen Aksu IbackcatgdSezen Aksu IvotingbarSezen Aksu Ivotercap 
Kralicem
S3rserii
voyagerm
By_SeRSeRi
Amon-Ra
SABRİ
DaRLiNG
kurtCHEbe
torex

Sezen Aksu

YazarMesaj
TEJA
Yönetim
Yönetim
TEJA

Kadın
Lakap : TEJA
Tecrübe :
Sezen Aksu Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Sezen Aksu Right_bar_bleue

Madalyalar : Sezen Aksu 2c86f87e84e0330c97a7945abd3f976d
Rep :
Sezen Aksu Left_bar_bleue24 / 10024 / 100Sezen Aksu Right_bar_bleue

Sezen Aksu Empty
MesajKonu: Sezen Aksu   Sezen Aksu Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:22 pm

Sezen Aksu Liveimages5cgfczelim5cski8

Sezen Aksu Denizli Sarayköy’de dünyaya geldi; İzmir Kız Lisesi ve babasının arzusu ile girdiği Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi de dahil olmak üzere eğitim sürecini İzmir’de sürdürdü. Rüştü Şardağ’dan aldığı sanat müziği eğitiminin yanı sıra resim ve oyunculuk gibi alanlarda da kurslara katıldı.

Profesyonel yaşama ilk 45’liğini çıkardığı 1975 yılında adım attı. Yorumcu kimliğinin yanı sıra 400’den fazla beste ve sözün de sahibi oldu. 8 adet 45’lik 3 adet single ve 27 albüme imza atan sanatçı 15’e yakın albümde de konuk sanatçı olarak yer aldı. Öte yandan 40’a yakın derleme albümde eserlerine yer verildi. Şarkıları 100’ü aşkın farklı yorumcu tarafından seslendirilirken kendisini heyecanlandıran genç yeteneklerin yapımcılığını üstlendi. Aşktan günlük yaşama kadar insan doğasını konu alan herşey özellikle de umut eserlerine konu oldu. 2006 yılında şarkı sözleri “Eksik Şiir” adlı kitapta toplandı.

Türkiye de dahil olmak üzere 20’den fazla ülkede 1500’ün üzerinde konser veren sanatçı yerli ve yabancı birçok sanatçı ile müzikal çalışmalarda bulundu. Birlikte çalıştığı tüm müzisyenlerin birikimlerinden yararlandı ancak Onno Tunç ve Atilla Özdemiroğlu kariyerinde önemli yer tuttu.
2002 yılında “Türkiye Şarkıları” adını taşıyan Aspendos Efes ve Brüksel konser dizisinde Türkiye’de konuşulan farklı dillerde eserler seslendiren etnik gruplarla aynı sahneyi paylaştı. Boşnak Goran Bregoviç Yunan Haris Alexiou ve Hollanda Metropol Senfoni Orkestrası ile ortak konserler verdi. Öte yandan eserleri İtalyan tenor Alessandro Safina ve Avustralya'lı şarkıcı Holly Valance gibi popüler sanatçılarca seslendirildi.

Sezen Aksu Liveimages5cgfczelim5csjn3

Sezen Aksu Liveimages5cgfczelim5cscx1
https://tejaca.yetkin-forum.com
TEJA
Yönetim
Yönetim
TEJA

Kadın
Tecrübe :

Rep :

Sezen Aksu Empty
MesajKonu: Geri: Sezen Aksu   Sezen Aksu Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:23 pm

Sezen Aksu Sezenst7

Sezen Aksu'nun Eksik şiir adlı kitabından bi bölüm.

EKSİK ŞİİR – SEZEN AKSU
Şarkı Sözleri 1975-2006
Bu kitap yakınlarımın çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Düz düşününce zaten vardılar ortadaydılar müziğini çekip aldığınızda şiire ne kadar yakın durursa dursun eksik kalan o sözler bir araya toplandığında bir bütünlük oluşturabilir miydi?
Yaptığı işlerden bir türlü tam manasıyla memnun kalamayan bir sonrakinde eksiğini gediğini giderme telaşı ile arkasına bakmadan bir acele yürüyüp gitmek isteyen insanlar için bu hep böyledir. Eski defterleri karıştırmaktan haz etmezler. Hele benim gibi yazmakla da yetinemediği için deli gibi kalabalıkların önüne atılıp çığırmaktan kendini alamayanlar…
Örneğin gittiğiniz herhangi bir yerde birilerinin hemen albümünüzü çalmaya başlayarak gösterdiği incelik ve nezaket sizin için nasıl bir azaba dönüşebilir mümkün değil kestiremezsiniz. Hatta bazen bütün hata ve kusurlarınızın yüzünüze vurulduğu sonsuza dek kendinizi dinlemeye mahkûm edilip cezalandırıldığınız fan¤¤¤isine kadar akıl yoldan çıkabilir.
Kendi başıma geldiği için mecburen anladığım bu yarı gerçek yarı hayal dünyasında seyredenlere has taşkın duygularla uçlarda savrulma hali seyredene “gülü seven dikenine katlanır” dedirtir seyredilenin ömrünü tüketir. Oysa şarkı şiir hikâye roman her neyse yazma anı (plansız programsız hakiki yazma anından söz ediyorum) yazanı da seyircisi yapan olağanüstü haldir. Yazarsınız ama sahibi olamazsınız. Çok içeride bir yerden ortak bir gizli bilgiyi hatırlamakta olduğunuzu hissedersiniz. Ama ürettiğiniz her ne ise tamamlandığında ‘ben” sizi yeniden ele geçirir. Bir dahaki yazma ânına kadar bu eşsiz kendiliğindenliği unutursunuz. Çünkü onu diğerleri ile paylaşma süreci başlamıştır. Zeka akıl süslemecilik sunum satış gösteriş özetle profesyonel alan devreye girer. Artık o ilk ânın saflığı içinde değilsinizdir. Sizi gitgide daha da huzursuz kılan bu çelişkidir - aklın o saflığın gücüne hiçbir zaman erişemeyeceğini içten içe bilmek...
İşte böyle ün nedir ünlü olmak gerçekte neyi temsil eder bir ünlü inisiyatifi dışında kendine yüklenen eksi artı anlamlara ne mesafede durmalıdır durabilir mi bu karşılıklı bir delilik hali midir olağan mıdır anılar yazılmalı mıdır yeni şarkılar üretirken "best of "lar yapılmalı mıdır içinden müziği alınmış sözlerden kitap olur mu ve bu gibi daha bir dolu karmaşık his ve düşüncenin içinde maymun olduğum günlerden birinde bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım’la (Türker) sohbet ediyorduk; “Borcun var” dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak görecelidir ama gerçek tektir. Ve herkes gerçek olanı sezer vicdanla sezer. Borcum var farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız.
Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir. Oluştu sıra geldi önsöze. Aklıma birbirinden güzel manalı süslü binlerce cümle geldi. İnsanın aklına ilk öylesi geliyor bir türlü yakasını kurtaramadığı beğendirme derdi yüzünden. Denedim vazgeçtim. Hiç kimsenin yutmadığını ve ilk yazma anını hatırladım kalemimi o anın getirdiklerine bıraktım. İnşallah önsöze benzemiştir.
SEZEN
Kasım 2006 Kanlıca

TEJA
Yönetim
Yönetim
TEJA

Kadın
Tecrübe :

Rep :

Sezen Aksu Empty
MesajKonu: Geri: Sezen Aksu   Sezen Aksu Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:24 pm

45 likleri

• Haydi Şansım- Gel Bana (1975)
• Kusura Bakma- Yaşanmamış Yıllar (1976)
• Olmaz Olsun- Vurdumduymaz (1976)
• Allahaısmarladık- Kaç Yıl Geçti Aradan (1977) (Hop Müzik)
• Kaybolan Yıllar- Neye Yarar (1977) (Kent Plak)
• Gölge Etme- Aşk (1978) (Kent Plak)
• İlk Gün Gibi- Yalancı (1979) (Kent Plak)
• Allahaşkına - Sensiz İçime Sinmiyor (1979)
• Heyamola (Eurovision) (1983)
Albüm [değiştir]
• Allahaısmarladık uyarlama (2005)
• Hepsi & Sezen Aksu - Tempo (Single / Pepsi Özel) (2006)
• SERÇE (10 Ağustos 2006)
• Kardelen (10 Ağustos 2005)
• Bahane Remix (29 Haziran 2005) (DMC)
• Bahane (2005)
• Yaz Bitmeden (2003) (DMC)
• Şarkı Söylemek Lazım (2002) (DMC)
• Remix Maxi Single (2001) (Single-Parkorman konseri hediyesidir. Piyasaya verilmemiştir.)
• Deliveren (2000) (Post Müzik)
• Sarı Odalar (1999) (Post Müzik)
• Adı Bende Saklı (1998) (Universal)
• Erkekler (1998) (Single - Raks)
• Düğün ve Cenaze (1997) (Raks)
• Cumartesi Türküsü (1997) (Single - Aktüel 5.yıl hediyesidir. Piyasaya verilmemiştir.)
• Düş Bahçeleri (1996) (Raks)
• Işık Doğudan Yükselir (1995) (Foneks)
• Deli Kızın Türküsü (1993) (Tempa)
• Gülümse (1991) (Coşkun Plak)
• Sezen Aksu Söylüyor (1989) (Fono)
Uzun Çalarlar (Long Play) [değiştir]
• Bahane Remix (2006) (DMC)
• Bahane (2006) (DMC)
• Sezen Aksu'88 (1988) (Fono)
• Git (1986) (Fono)
• Sen Ağlama (1984) (Sembol)
• Firuze (1982) (Kervan Plak)
• Ağlamak Güzeldir (1981) (Kervan Plak)
• Sevgilerimle (1980) (Kervan Plak)
• Serçe (1978) (Raks)
• Allahaısmarladık (1977) (Hop Müzik)

857 besteyle rekor kırdı

Geçmişte bestelerini vereceği sanatçıları seçen Sezen Aksu artık fabrika gibi çalışıyor! İki yılda 134 şarkı yapan sanatçı hayatı boyunca 857 besteye imza attı.

Müzik dünyasının en üretken sanatçısı Sezen Aksu beste yapma rekoru kırdı. Daha önce şarkılarını herkese vermeyip bestelerini seslendirecek insanları belli kriterlere göre seçen sanatçının kapısı artık popçusundan arabeskçisine kadar herkese açık! MESAM (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği) verilerine göre son iki yılda 134 eser üreten ünlü sanatçı Fatma Sezen Aksu adına kayıtlı 857 şarkıyla en çok beste yapan kişi rekorunun da sahibi.

KUYRUK VAR!
Kendi şarkılarının dışında geçen yaza damga vuran Kenan Doğulu'nun "Çakkıdı" sı ve Ajda Pekkan'ın söylediği "Vitrin" gibi pek çok popüler şarkı Aksu'nun imzasını taşıyor. Yani ünlü sanatçı sadece çok değil aynı zamanda beğenilen çalışmalara da imza atıyor. Sezen Aksu'nun içinde bir müzik stüdyosu bulunan İstanbul Kanlıca'daki villası da bu yüzden yeni albüm hazırlığı yapan şarkıcı ve prodüktörlerle dolup taşıyor. Üstelik "Minik Serçe" hiçbirini geri çevirmiyor. Hatta pek çok yeni albüm artık onun programına göre çıkıyor.

PİYASADA 10 BİN DOLAR
Örneğin Ferhat Göçer'in geçen hafta çıkan albümünde iki Sezen şarkısı bulunuyor. Yeni bir albüm hazırlığında olan Özcan Deniz'in de ünlü sanatçıdan "Hediye" adlı şarkıyı aldığı biliniyor. Önceki çalışmasında farklı bir tarz deneyen fakat çok eleştirilen Hande Yener de yeni kaseti için Sezen'in kapısını çalanların arasında bulunuyor. Liste işte böyle uzayıp gidiyor... Türk müzik sektöründe bir şarkı ortalama 10 bin dolara satılıyor. Fakat Aksu eserlerini bazen genç sanatçılara ücretsiz olarak da veriyor.

Alıntı
TEJA
Yönetim
Yönetim
TEJA

Kadın
Tecrübe :

Rep :

Sezen Aksu Empty
MesajKonu: Geri: Sezen Aksu   Sezen Aksu Pixel_10Salı Eyl. 09, 2008 10:25 pm

Şiir bitiminde "Bütün kalbimle diliyorum ki bu akıl tutulması bir an önce sona ersin. Ersin ki çocuklarımız böyle sapır sapır avucumuzun içinden kaçıp gitmesin" diyen sanatçı dakikalarca ayakta alkışlandı.

İŞTE O ŞİİR
Mehmet daha çok küçüksün Mehmet
bilmiyorsun tabii neden bu sonsuz nöbet
o kadar vaktin olmadı zaten
ama sen ümit etmeye devam et
Mehmet bilemiyoruz Mehmet
böyle mi sürecek bu ilelebet
değişir mi dünya
döner mi devran
sen ümit etmeye devam et
öyle bir karanlık kutu ki insan
kimse hakiki bir cevap veremez sorsan